Kutyk epilepszis mkdszavarairl tulajdonosoknak
Klykkori s fiatalkori epilepszik leggyakoribb tnetei
A klyk s fiatalkori (ivarrettsgig) epilepszik, kutykon leggyakrabban alig szrevehet, nhny msodpercig tart rohamtpusok formjban szoktak jelentkezni. Abban az esetben, ha vele szletett epilepszirl van sz, mr legkorbban 4-8 hetes kor kztt is megfigyelhet, hogy az adott egyed habitusa, szemlyisgjegyei kiss msok, mint az egszsges alomtrsai: feltnen flnk, visszahzd, enyhe hangingerre is a falhoz lapul s remeg, korhoz s fajtjhoz viszonytva rendkvl hiperaktv, akaratos, esetleg a simogatst s az lbe vtelt sem tri, vagy feltnen aluszkony. Nagyon fontos, hogy mindig az alomtrsak habitushoz kell viszonytani, ezen kvl a szl pr szemlyisgjegyeit is figyelembe kell venni, valamint a kutya fajtjnak s kornak megfelel aktivitst is. Tbb klyk esetn elfordul, hogy csak egy egyed rkli az epilepszira val hajlamot.
Rohamtnetek
I . Focalis epilepszik tnetei
- A tudat nem rintett
Kros hiperaktivits vagy gyakori aptis fzisok, tmeneti koordincis zavarok.
Gyakori hasmens, hnys, fleg az jszakai rkban s ezzel egytt jr nyugtalansg. A blpanaszok gyakran a hasi pnik tnetei (ilyenkor vr, vizelet, blsr vizsglat eredmnyei negatvak is lehetnek) lehetnek. Ezek a tnetek mr fiatalkorban jelzik, hogy az idegrendszer kezd instabil lenni. Gyakori nyalakodsi knyszer
- A tudat valamilyen fokban rintett
Leggyakoribb tnet a „lgykapkods”, „fagyizs”, „csillagvizsgl fejtarts”. Mr nhny hnapos kortl is megfigyelhetk. Gyakori az jszakai nyugtalan jrkls, idegen trgyak szjban tartsa vagy nyalogatsa, rombols (a kertben vagy a laksban). Egsz test tmeneti remegse nylzssal vagy anlkl. Fejremegs, a fej ingatsa fel- le irnyba, hetente vagy naponta tbb alkalommal nhny msodpercig tarthat a roham, vagy perceken t. Az llat a pihensbl hirtelen felugrik, a fejt rzza vagy meginog s inkoordinlt mozgssal prbl elre haladni (1-10 perc utn olddik ez a roham). Elfordul, hogy a kutya jjel hirtelen felugrik, nyugtalanul jrkl, nha felborul, majd felll s prbl tovbb haladni. Pihens kzben hirtelen tnusoss vlik az egsz test, kzben nylzik s remeg.
II. Generalizlt epilepszik tnetei
- Eszmletveszts nlkl ( tvollti epilepszia - petit mal - kis roham)
Mr nhny hetes kortl jelentkezhetnek a rohamok. A kutya nhny msodpercig a semmibe nz (tvol van), ha sztereotip mdon kvetik egymst a rohamok, rkig is eltarthat. Ha idben elkezdjk az antiepileptikus kezelst, az ivarrettsg elrsre rohammentess tehet a kutya (kialszik az epilepszis mechanizmus), ennek hinyban 2-5 ves kor kztt tmehet I.- es vagy II.- es tpus epilepszis tnetek brmelyikbe, leggyakrabban grand mal tpus rohamokba.
2. Eszmletvesztssel jr roham (nagy roham- grand mal)
A rohamtneteket helyhiny miatt nem rszletezem, ezeket az llattartk is jl ismerik. Ha mr 12- 16 hetes korban jelentkezik ez a rohamtpus, minden esetben slyos, vele szletett agyi krosodssal llunk szemben.
Nagyon fontos az epilepszis tnetek korai felismerse, egyrszt a ksbbi szavatossgi vitk elkerlse rdekben, msrszt azrt, mert az idejben megkezdett, a rohamtpusnak megfelel antiepileptikus kezelssel eslye van a kutynak arra, hogy az epilepszis mechanizmus kialudjon az agyban, (kivve a szervi htter epilepszikat), s a tovbbiakban teljes letet lhessen szeret gazdival. |